گروه خبري : آرشیو مقالات
تاريخ انتشار : 1397/09/26 - 18:31
كد :23

ضرورت ایجاد شبکه ارت آسانسور

اکثر مصرف کنندگان الکتریکی دارای بدنه فلزی می باشند. از آنجاکه فلزات هادی جریان برق هستند لذا همواره خطر برق دار شدن آنها وجود دارد. برای حل این مسئله و جلوگیری از مشکلات احتمالی از سیستم ارتینگ در ساختمان و تمام تجهیزاتی که دارای بدنه فلزی هستند استفاده می شود.

سیستم اتصال زمین

1- در اغلب آیین نامه ها و مقررات به شدت توصیه شده که تاسیسات سیم کشی برق رسانی را از تلفن و وسایل مخابراتی دیگر و همچنین لوله های گاز و آب و ... دور نگهدارند. در مواردی که این امر ممکن نباشد، لازم است که بدنه فلزی لوله های برق با دیگر لوله ها متصل شوند و در نهایت به چاه ارت متصل گردد.

در صورتیکه این کار به خوبی انجام نگیرد، در صورت اتصال فاز به لوله برق، اختلاف پتانسیلی بین لوله های برق و دیگر لوله ها نظیر آب و گاز و ... به وجود می آید که ممکن است سبب برق گرفتگی و یا برق دار شدن، جرقه و آتش سوزی شود.

لذا چنانچه کلیه قسمتهای فلزی به یکدیگر وصل شوند و در نهایت با چاه ارت ارتباط پیدا کنند، این عمل از برق دار شدن با ولتاژهای خطرناک جلوگیری می نمایند و شرایط را به حد بالای ایمنی نزدیک تر می کند. 

2- سیستم ارت، سیستم حفاظتی ساده و ارزانی است که در صورت برق دار شدن بدنه مصرف کننده ها و تجهیزات برقی ما را از خطر برق گرفتگی مصون می دارد. این روش برق بدنه را از طریق یک سیم ( سیم ارت ) به زمین منتقل می نماید و لذا شخص دچار برق گرفتگی نخواهد شد.

همانطور که میدانیم جریان برق همیشه از مسیری بسته می شود که کمترین مقاومت را دارا باشد. در شکل ساده زیر همانطور که مشهود است بدن انسان به عنوان یک هادی و سیم ارت به عنوان هادی دیگر، با یکدیگر اتصال موازی را تشکیل می دهند. بدین وسیله تمامی جریان از سیم بدون مقاومت عبور کرده و به انسان آسیبی نمی رسانند.

3- همانگونه که در بالا ذکر شد، اجسام هادی باید به وسیله یک سیم هادی همبندی شوند. همبندی یعنی هم پتانسیل کردن دو یا چند جسم هادی به وسیله اتصال آنها به یکدیگر با استفاده از یک سیم هادی. اجسام یکه همبندی می شوند ( یا به یکدیگر اتصال داده می شوند ) هیچ اختلاف پتانسیلی با یکدیگر ندارند. از همین رو بین اجسامی که هم پتانسیل هستند، جرقه ساکن ایجاد نمی شود.

اتصال زمین یا ارت کردن یعنی اتصال یک جسم رسانا به وسیله یک هادی به زمین.همبندی و اتصال زمین معمولا در اجسامی که دارای هادی های خوبی هستند، بسیار موثر است.

لازم به ذکر است که هادی همبندی و سیم اتصال زمین موثر و مفید باید دارای استحکام، مقاومت خوردگی و قابلیت ارتجاعی برابر باشند. همچنین برای اتصال زمین می توان از سیم لخت  یا روپوش دار ( کابل ) استفاده کرد، اما باید به صورت مستمر بازدید شود تا از اتصال کامل آن اطمینان حاصل گردد.

4- یکی از موضوعات بسیار مهم در شبکه ارت موضوع " چاه ارت " می باشد. برای این چاه عمق متصور می باشد، ولی بهترین چاه آنست که به قسمت نمناک و مرطوب زمین رسیده باشد. زیرا چنین خاکی دارای مقاومت الکتریکی کمی می باشد. حال الکترود ( میل یا ... ) را در داخل چاه قرار داده و با یک سیم مسی قطور با مقاومت الکتریکی کم به بیرون چاه هدایت می شود. اطراف میل یا ... را زغال و نمک ریخته و خود چاه را با ماسه پر می کنند. بهتر است سیم رابط چاه و الکترود با شین زمین از سیم مسی بافته شده باشد.

آنچه که مسلم است شکل هندسی چاه نقشی در کارایی آن ندارد. برای اینکه مقاومت زمین بیش از پیش کم شود می توان از پودر کربن و براده فلزاتی که زنگ نمی زنند ( مثل آلومینیوم، مس و ... ) استفاده کرد.

انتخاب میل ( عامل ) بستگی به جنس زمین دارد. هر چه زمین مرطوب تر باشد طول عامل کمتر خواهد بود.

میل انواع مختلف دارد :

1- میل سطحی

2- میل صفحه ای

3- میل عمقی ( میله ای )

 

ضرورت ایجاد شبکه ارت آسانسور

این متن صرفا مقاله میباشد

کلید های ارت فالت و نشتی جریان

یکی از عوامل اصلی در بروز خسارات مالی ، صدمات و تلفات جانی به ویژه در منازل مسکونی ، مراکز اداری ، تجاری و مجتمع های صنعتی عدم رعایت مسائل ایمنی در استفاده از انرژی برق میباشد .

 بمنظور حفاظت از جان افراد در مقابل خطر برق گرفتگی و جلوگیری از خطرات جریان نشتی از کلیدهای حفاظت از خطر برق گرفتگی ( محافظ جان ) استفاده می شود . این کلیدها که براساس حساسیت خود به دو نوع خانگی و صنعتی تقسیم می شوند ، علاوه بر حفاظت افراد در مقابل تماس مستقیم و یا غیر مستقیم برق ، با جلوگیری از نشتی جریان در حفاظت دستگاه ها و تجهیزات صنعتی نیز موثر می باشند . براین اساس در صورتی که حساسیت کلیدها تا 30 میلی آمپر باشد این کلید به عنوان حفاظت از جان و در صورتی که حساسیت آن بیشتر از 30 میلی آمپر باشد به عنوان حفاظت از تجهیزات صنعتی بکار می رود .

 اساس کار کلیدهای حفاظت از خطر برق گرفتگی ، مقایسه جریان ورودی با جریان خروجی کلید می باشد به طوری که اگر جریان نشتی در مداری که کلید در آن واقع شده است بیشتر از حساسیت کلید باشد کلید عمل کرده و جریان ورودی و در نتیجه مدار را قطع می نماید .

در يك تقسيم بندي كلي براي ساختماني با يك كابين آسانسور ويك چاه وموتورخانه اتصال ارت به صورت زير مي بايست انجام شود:

۱- اتصال ارت به بدنه فلزي تابلوهاي برق ، موتور درايور و آهن كشي و نيز سازه فلزي ساختمان در داخل موتورخانه
۲- كشيدن سيم ارت واتصال  آن به همراه سيمهاي فرمان در قسمتهاي فلزي درب هاي طبقات
۳- اتصال ارت به بدنه فلزي كابين. (اجراي هم بندي مناسب در تجهيزات بالاي كابين بسيار مهم و ضروري مي باشد)
۴- اتصال ارت به آهن كشي آسانسور ، يازه فلزي ساختمان و تجهيزات الكتريكي (در صورت وجود) در چاهك 
۵- ايجاد هم بندي مابين قسمتهاي فلزي تجهيزات الكتريكي و يا بين تجهيزات فلزي و هاديهاي بيگانه در موتورخانه و نيز براي تجهيزات بالاي كابين و نيز در داخل چاهك آسانسور ،كه احتمال در دسترس بودن همزمان آنها توسط فرد وجود داشته باشد. 
۶- ايجاد هم بندي مابين تجهيزات فلزي در طول مسير چاه
نكته مهم اينكه :براي هر قسمت و تجهيزي كه سيم فاز كشيده مي شود مي بايست اتصال ارت نيز در نظر گرفته شود. اگر مسير عبور سيم بندي به گونه اي است كه حفاظت مكانيكي براي سيمها  وجود ندارد و احتمال زخمي شدن سيم بندي وجود دارد. مي بايست كه علاوه بر عبور سيمها از داخل كاندويت مناسب ، بدنه كاندويت هاي فلزي و مجاور را به يكديگر هم بندي كرده و مسيرهاي عبور فلزي ، مانند:داكتها وسيني هاي فلزي را به اتصال ارت مجهز نمود.

 

اجرای چاه ارت آسانسور

آموزش نصب سیم ارت نحوه اجرای چاه ارت فیلم اجرای چاه ارت سیم کشی ارت ساختمان

اتصال سیم ارت به لوله گاز انواع چاه ارت دستورالعمل اجرایی برق آسانسور ساختمانهای مسکونی

هزینه چاه ارت

سایز سیم ارت الزامی شدن سيستم زمين (ارت) در ساختمان ها  مراحل اجرای سیستم ارت به روش های مختلف
مصالح و تجهیزات لازم برای اجرای چاه ارت  مصالح و تجهیزات لازم برای اجرای چاه ارت

استاندارد چاه ارت آسانسور
تعداد بازديد : 105
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*