گروه خبري : آرشیو مقالات
تاريخ انتشار : 1397/11/29 - 20:42
كد :57

فضای مورد نیاز برای آسانسور

موضوع ابعاد چاه و همچنین مساحت و شکل ابعادی کابین آسانسور یکی از مهمترین چالش های زمان طراحی آسانسور برای تولید کنندگان آسانسور و مالکین ساختمانها می باشد.

فضای مورد نیاز سیستم آسانسور را می‌توان در سه بخش کلی زیر تقسیم بندی نمود:

 1. فضای مورد نیاز در مقطع افقی (عرض و عمق چاه)
 2. فضای مورد نیاز در مقطع عمودی (از کف تا سقف چاه)
 3. فضای مورد نیاز در موتورخانه

هر یک از بخش‌های فوق را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم تا بتوانیم ابعاد مناسب جهت آسانسور با ظرفیت و سرعت موردنظر را به دست آوریم.

الف- فضای مورد نیاز در مقطع افقی

برای تعیین ابعاد چاه آسانسور، چهار فضای تعیین کننده و مورد نیاز جهت تجهیزات آسانسور یا بالابر وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد: 

 • کابین آسانسور
 • وزنه تعادل
 • ریل راهنمای کابین آسانسور
 • در آسانسور

این متن صرفا مقاله میباشد


این چهار فضا مستقیماً بر روی ابعاد چاه آسانسور در مقطع افقی یعنی عرض و عمق چاه موثرند که نقش هرکدام چنین است:

۱- کابین آسانسور

ابعاد کابین آسانسور بر اساس ظرفیت آن قابل بررسی است که این ابعاد به صورت متعارف و توسط شرکت‌های بزرگ آسانسوری در چارچوب مقررات و استانداردهای آسانسور طبق حداکثر مساحت برای هر ظرفیت تعریف شده است.

لازم به ذکر است مساحت خالص داخل کابین اندازه گیری می‌گردد و فضای اضافی سمت در آسانسور به عنوان مساحت خالص محاسبه نمی‌گردد.

توضیح: با توجه به تنوع بالای ظرفیت آسانسور در جدول شماره ۱، متداول‌ترین ظرفیت‌ها که بیش از ۹۰ درصد آسانسورهای نصب شده در کشور را شامل می‌شود، انتخاب شده است.

۲- وزنه تعادل

معمولا فضای مورد نیاز در پشت کابین آسانسور جهت عبور وزنه تعادل با رعایت فواصل استاندارد حدود ۳۰ سانتیمتر است. لازم به توضیح است در آسانسورهای با ظرفیت ۱۰۰۰ کیلوگرم و بیش از آن وزنه تعادل از پشت کابین به سمت کنار آن منتقل می‌گردد، که در اینجا به این مسئله پرداخته نشده است.

۳- ریل راهنمای کابین آسانسور

ریل راهنما، هدایت کابین و وزنه تعادل را در یک مسیر مستقیم بر عهده دارد که در دو سمت کابین و وزنه تعادل به صورت کاملا موازی و دقیق نصب می‌گردد. فضای مورد نیاز برای نصب ریل کابین در هر طرف حدود ۲۰ سانتیمتر می‌باشد که این فاصله در آسانسورهای با سرعت بالا تا ۲۵ سانتیمتر افزایش می‌یابد.

۴- درب آسانسور

درب آسانسور با توجه به نوع و ابعاد آن می‌تواند تعیین کننده اصلی عرض چاه آسانسور بوده و همچنین بر عمق چاه نیز تاثیرگذار باشد.

عرض مورد نیاز جهت نصب درب آسانسور
 • نیمه اتوماتیک (یعنی درب لولایی طبقات و در اتوماتیک کابین)
 • تمام اتوماتیک (یعنی درب طبقات و در کابین اتوماتیک) و به صورت تلسکوپی، سانترال یا مرکزی است.

درهای ارائه شده متداول ترین انواع دربهای آسانسور می‌باشند یعنی ۲ لنگه هستند. البته در برخی موارد یعنی فولدری یا بادبزنی و دربهای ۳ لنگه و یا بیشتر استفاده نمود.

عرض چاه مورد نیاز نیز که یک درب تمام اتوماتیک دو لنگه راست بازشو را نشان می‌دهد، با عرض چاه مورد نیاز در درهای نیمه اتوماتیک برابر است.

عرض چاه مورد نیاز در آسانسور با درب تمام اتوماتیک سانترال یا مرکزی با توجه به باز شدن درب از وسط معادل دو برابر عرض در + ۲۰ سانتیمتر یعنی ۲A+20 cm خواهد بود.

عمق چاه مورد نیاز جهت نصب درب آسانسور

آسانسور با درب نیمه اتوماتیک معمولا حدود ۲۰ سانتیمتر از عمق چاه را اشغال می‌نماید که این فضا برای درهای تمام اتوماتیک تلسکوپی بین ۲۵ تا ۳۵ سانتیمتر و برای درهای تمام اتوماتیک سانترال حدود ۲۰ سانتیمتر است.
الف- محاسبه عمق مورد نیاز:
سه عامل متغیر در عمق چاه تاثیرگذار است:

عمق کابین: طبق حدول ارائه شده ابعاد کابین هشت نفره معادل (عمق) ۱۴۰ (عرض) ۱۱۰ سانتیمتر می‌باشد که عمق کابین ۱۴۰ سانتیمتر است.
فضای اشغال شده توسط درب آسانسور: درب اتوماتیک سانترال ۲۰ سانتیمتر از فضای عمق چاه را اشغال می‌نماید.
فضای مورد نیاز جهت عبور وزنه تعادل، حدود ۳۰ سانتیمتر است.
بنابراین حداقل عمق چاه معادل ۱۹۰=۳۰+۲۰+۱۴۰ سانتیمتر خواهد بود.


ب- محاسبه عرض چاه مورد نیاز:
دو عامل تعیین کننده عرض چاه آسانسور است:

 1. عرض کابین و فضای مورد نیاز جهت نصب ریل‌ها
 2. عرض و نوع درب آسانسور که پس از محاسبه عرض مورد نیاز در هر دو مورد اندازه بزرگ‌تر را به عنوان عرض چاه انتخاب می‌نماییم.

 

این متن صرفا مقاله میباشد

تعداد بازديد : 313
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*