گروه خبري : آرشیو مقالات
تاريخ انتشار : 1397/11/30 - 21:24
كد :58

انواع جوشکاری مدرن

جوشکاری فرایندی است خاص که توسط آن دو فلز همجنس یا غیرهمجنس، با استفاده از فلز مصرفی یا بدون آن و با استفاده از ذوب یا بدون آن به صورت موضعی در هم آمیخته و به شکل دائم به یکدیگر متصل می شوند.

انواع جوشکاری عبارتند از:

 1. جوش قوس الکتریکی
 2. نقطه جوش
 3. جوشکاری فلزات رنگین
 4. لحیم کاری
 5. جوشکاری به طریقه برق و گاز
 6. جوشکاری و یرشکاری در زیر آب

جوشکاری در کرج

 

فرایندهای جوشکاری به دو نوع کلی به شرح ذیل تقسیم می شوند:

 • جوشکاری ذوبی (Fusion Welding)
 • جوشکاری حالت جامد (Solid State Welding)

فرایندهای جوشکاری ذوبی

فرایندهای جوشکاری ذوبی (Fusion Welding)، به فرایندهایی اطلاق می شود که اتصال فلزات پایه به کمک ذوب آنها صورت می گیرد. به عبارت دیگر از طریق ذوب لبه یا سطح قطعات و ایجاد امتزاج موضعی، اتصال انجام می شود. این گروه از فرآیندها نه تنها جهت اتصال فلزات بلکه برای پلاستیک ها و سرامیک ها نیز کاربرد داشته و گاه تحت عنوان جوشکاری امتزاجی نیز شناخته می شود.

منبع انرژی در این نوع فرایندها می تواند الکتریکی یا شیمیایی باشد. براساس استاندارد AWS A3.0 فرایند جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود روکش دار (SMAW) نمونه ای از فرایندهای جوشکاری ذوبی با منبع انرژی الکتریکی و فرایند جوشکاری با گاز (OAW) مثالی از این فرایندها با منبع انرژی شیمیایی است.

مزایای فرایندهای جوشکاری ذوبی

امکان به کارگیری اغلب فرایندهای این گروه برای جوشکاری قطعات و مجموعه ها با طرح ها و موقعیت های گوناگون وجود دارد.
امکان به کارگیری اغلب فرایندهای این گروه در محل پروژه (Site) وجود دارد.
امکان به کارگیری اغلب فرایندهای این گروه جهت اتصال قطعات ضخیم با استفاده از پخ سازی و جوشکاری چند لایه ای وجود دارد.

برخی از انواع جوشکاری ذوبی

 • فرایند جوشکاری با استفاده از شعله (OFW)
 • فرایند جوشکاری قوس الکتریکی بر روی الکترود پوشش دار (SMAW)
 • فرایند جوشکاری قوس الکتریکی بر روی الکترود غیرمصرفی با محافظت گاز (GTAW)
 • فرایند جوشکاری قوس الکتریکی بر روی سیم جوش توپر مصرفی با محافظت گاز (GMAW)
 • فرایند جوشکاری قوس الکتریکی بر روی سیم جوش توخالی مصرفی با محافظت گاز (FCAW)
 • فرایند جوشکاری قوس الکتریکی بر روی سیم جوش مصرفی در زیر پودر (SAW)
 • فرایند جوشکاری قوس الکتریکی پلاسما (PAW)
 • فرایند جوشکاری مقاومت الکتریکی (ERW)

فرایندهای جوشکاری حالت جامد

فرایندهای جوشکاری حالت جامد (Solid State Welding)، شامل فرایندهایی است که اتصال فلزات پایه از طریق ایجاد حرارت در آنها تا سطح خمیری شدن و یا به روش های دیگر مانند فشار صورت می‌گیرد. منبع انرژی در این گروه از فرایندها می تواند الکتریکی، شیمیایی و یا مکانیکی باشد. براساس استاندارد AWS A3.0، فرایند جوشکاری القایی (IW) نمونه ای از فرایندهای جوشکاری حالت جامد با منبع انرژی الکتریکی، فرایند جوشکاری انفجاری (EXW) مثالی از این فرایندها با منبع انرژی شیمیایی و فرایند جوشکاری اصطکاکی (FRW) نمونه ای از این فرایندها با منبع انرژی مکانیکی می باشد.

مزایای فرایندهای جوشکاری حالت جامد

عدم ذوب فلز پایه در این گروه از فرایندها موجب کاهش چشمگیر در تغییرات نامناسب ساختاری، به خصوص در منطقه متاثر از حرارت می شود.
عدم ذوب فلز پایه در این گروه از فرایندها موجب عدم نیاز به محافظت از حوضچه مذاب و در نتیجه عدم پیدایش عیوب مربوطه می شود.
اتصالات در این روش حرارت ورودی، اعوجاج و تنش های پسماند کمتری را تجربه می نمایند.
این روش برای تولید تعداد زیادی از یک مجموعه های جوشکاری شده مناسب بوده و دارای صرفه اقتصادی است.
این گروه از فرایندها، اغلب از نوع مکانیزه (Mechanized) یا خودکار (Automatic) بوده و از متصدی دستگاه جوشکاری بهره می برند. این امر موجب استقلال نسبی کیفیت جوش از اشتباهات یا حتی مهارت انسانی می گردد.

برخی از انواع جوشکاری حالت جامد

 • فرایند جوشکاری اصطکاکی
 • فرایند جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی

عوامل و سوانح ناشی از عوامل فیزیکی مربوط به جوشکاری

در موقع جوشکاری ، از عوامل فیزیکی مورد تاثیر یا حاصل از عمل جوشکاری ممکن است خطراتی متوجه جوشکار شود که :

دسته اول: برق گرفتگی
دسته دوم: سوختگی
دسته سوم: ورود اجسام خارجی به داخل چشم را می‌توان نام برد.

برق گرفتگی و عوارض حاصل از تاثیرات جریان برق

مسلم است اگر نقصی در سیم‌کشی وسائل برقی که برای جوشکاری با برق بکار می‌روند، وجود داشته باشد یا جوشکار نکات ایمنی لازم مربوط به برق را مراعات ننماید، خطر برق‌گرفتگی برای او وجود خواهد داشت و چنانچه جوشکار در ارتفاع مشغول جوشکاری باشد، مخاطرات حاصله از سقوط و در نتیجه شوک – ضربه الکتریکی نیز بر ضایعات حاصل از برق‌گرفتگی افزوده خواهدشد.

جوشکاری در تهران

جهت انجام خدمات جوشکاری سیار در کرج با ما تماس بگیرید. 09197941740

نشانه‌های حاد و فوری برق‌گرفتگی از مور مور شدن و یا شوک خفیف تا شوک شدید و قطع تنفس و متزلزل شدن ضربان قلب و عاقبت به مرگ منجر می‌شود. هنگامی که برق‌گرفتگی ، ایجاد شوک نماید و شخص در ارتفاع مشغول کار است، خطر سقوط و افتادن از ارتفاع روی زمین و روی وسایل و ماشین و غیره ، باعث پیدا شدن جراحات شدید شده ، وضع مصدوم را وخیم خواهد ساخت. بنابراین پیشنهاد می‌شود حتی‌المقدور جوشکاری را در سطح پایین انجام داد.

مسائل مهم جوشکاری

تربیت متخصص و کاردان و کارشناس جوشکاری ، یکی از رشته‌های پرهزینه در صنعت و آموزش ابتدائی و عالی است. انتخاب افراد و جوانان در هر سن و مدارج تحصیلی و کارخانه‌ای ، با داشتن قدرت تحمل کار با آتش ، قدرت تحمل خطرات و آموزش تخصصی به این جوانان بسیار مشکل است. زیرا سرمایه‌های عظیم آموزشی احتیاج دارد تا یک متخصص به تمام معنی یا یک مهندس جوشکار واقعی تربیت شود.

 

 

 

 

انواع جوشکاری در صنعت

مقایسه انواع جوشکاری

چگونه جوشکاری کنیم

تحقیق در مورد جوشکاری سیار یکی از بهترین قدیمی ترین روش های مورد استفاده در صنعت به منظور اتصال دو قطعه انواع روش های جوشکاری بوسیله قوس الکتریکی در کرج آدرس آهنگری مجتبی سبحانی در البرز

انواع جوشکاری با الکترود

یکی از متداول ترین روشهای اتصال قطعات کار می باشد، ایجاد قوس الکتریکی عبارت انواع الکترودها در جوش قوس الکتریکی انواع گرده جوش در جوش برق تهران و استان های اطراف

انواع جوشکاری در صنعت

همه چیز درباره انواع جوش در اتصالات، ابزار و تجهیزات جوشکاری در کارگاه فردیس

انواع جوشکاری ذوبی

در این پست با مفهوم آهنگری و کاربرد آن و همچنین انواع جوشکاری آشنا می شوید. به صورت کلی ۵ نوع روش جوشکاری در صنعت وجود دارد اطلاعات در مورد جوشکاری و کارگاه آهنگری در کرج

گل جوش در جوشکاری 

قدرت تحمل خال جوش جوشکاری تخصصی و اصولا تمام انواع جوش ، قابلیت جوش خوردن فلزات را باید دقیقاً دانست. در مورد مواد واسطه و الکترود و پودر تکنیک جوش سربالا

بانک مقالات جوشکاری e3 چیست

انواع جوشکاری قوس الکتریکی

ﻣﻮﻗﻌﻴﻜﻪ ﻓﻠﺰات ﺑﺎ ﺟﻮش ذوﺑﻲ ﺑﻬﻢ ﻣﺘﺼﻞ ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ ﻟﺒﻪ هاي ﻓﻠﺰ در ﻧﺎﺣﻴﻪ ﺟﻮش ﮔﺮم ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ ﺗﺎ دو ﻟﺒﻪ ذوب رﺳﻴﺪﻩ و ﺧﻄﺮاﺗﻴﻜﻪ ممکن است از ﻧﺎﺣﻴﻪ ﻳﻚ دﺳﺘﮕﺎﻩ ﺟﻮﺷﻜﺎري در محمد شهر ﺑﺎ ﺑﺮق ﺑﻮﺟﻮد ﺁﻳﺪ در اﻳﻦ ﺟﺪول ﻧﺸﺎن دادﻩ ﺷﺪﻩ اﻧﺪ ﻗﺴﻤﺖ اوﻟﻴﻪ  اﻧﻮاع زﻳﺎدي از اﻧﺒﺮهﺎي ﺟﻮﺷﻜﺎري ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻬﻴﻪ اﺳﺖ

تعداد بازديد : 379
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*