گروه خبري : آخرین مقالات
تاريخ انتشار : 1397/12/02 - 22:10
كد :59

مقایسه آسانسورهای هیدرولیک و روم لس

با ظهور آسانسور های کششی بدون موتورخانه در سال 1995 رقابت شدیدی بین آسانسور های کششی و هیدرولیک آغاز شد.

مزایای آسانسور های هیدرولیک به شرح ذیل می باشد:

  • نصب و راه اندازی آسان
  • هزینه های نگهداری کم
  • دارای قابلیت طراحی کابین و موتورخانه

در کشورهای در حال توسعه،  با گذشت زمان و پیشرفت علم، تولید شیرهای کنترل هیدرولیکی افزایش یافته و آسانسورها و بالابرهای هیدرولیکی روز به روز بیش تر شناخته  می شوند. انتظار می رفت با کشف و تولید آسانسورهای MRL، نرخ استفاده از آسانسورهای هیدرولیک کاهش یابد.

تاریخچه آسانسورها:

آسانسورهای کششی از قرن 19 شروع جهت جابه جایی عمودی مورد استفاده قرار گرفت. آسانسورهای روغنی و هیدرولیک از سال 1950 در کشورهایی نظیر آلمان و آمریکا به سرعت معرفی شده و محبوبیت پیدا کردند. پیشرفت علم در زمینه آسانسورهای هیدرولیک(پیشرفت در تولید شیرهای کنترلی) و توجه به توجیهات اقتصادی، موجب شد تا  از  این آسانسورها نه تنها بر جایه جایی عمودی بار بلکه جهت جابه جایی مسافر نیز استفاده شود. دلایل اقتصادی ای ذیل موجب شدند که آسانسورهای هیدرولیک بر آسانسورهای کششی برتری یابند:

  • هزینه ساخت
  • تجهیز چاه آسانسور
  • نیروی کار جهت نصب

علل محبوبیت این نوع آسانسور از دیدگاه مشتریان

مناسب برای ساختمان هایی که ممکن است تعداد طبقاتشان افزایش یابد.
بدون وارد شدن به چاهک کنترل چاهک امکان پذیر می باشد.
قرار گیری موتورخانه در مکان های مختلف
آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با آسانسورهای کششی حدودا 12 درصد فضای کمتری را اشغال می نمایند.
برای ساختمان های قدیمی که تقویت های ساختمانی در آسانسورهای کششی هزینه بر و غیر عملی خواهد بود.
در آسانسورهای هیدرولیک هزینه های اولیه تجهیزات و تعمیرات و همچنین نصب (در صورت مشابه بودن مشخصات )15 الی 25 درصد کمتر می باشد.

با توجه به مزایای آسانسورهای هیدرولیکی نه تنها تولید کنندگان بلکه افراد دوستدار محیط زیست نیز جهت رفع معایب این سیستم تلاش می کنند.

در این سیستم های جدید، که با نام PMSM یا سیستم بدون موتورخانه معرفی می شوند از تکنولوژی موتور سنکرون مغناطیس دائم استفاده شده است. در این مکانیزم با حذف چرخ دنده توانسته اند در انرژی صرفه جویی کرده و وزن و اندازه سیستم را کاهش دهند. با استفاده از این سیستم نوین نیاز به موتورخانه آسانسور از بین می رود و همچنین نصب موتور و کنترلرهای آسانسور درون چاه ممکن خواهد شد.

مزایای سیستم های گیرلس:

  • عدم نیاز به روغن کاری
  • ابعاد کوچک
  • دسترسی به گشتاور بسیار در سرعت های پایین

استفاده از آهنرباهای مغناطیس دائم، موجب افزایش هزینه های ساخت می شود لیکن با حذف مکانیزم گیربکس می توان این افزایش هزینه ها را جبران نمود. هزینه های آسانسورهای پاوریونیت در مقایسه با آسانسورهای MRL به مراتب کمتر می باشد با این وجود پیش بینی می شود که ساخت آسانسورهای MRL در آینده افزایش یافته و باعث رقابت بین آسانسورهای هیدرولیک و آسانسورهای MRL شود. لیکن آسانسورهای هیدرولیک به علت نصب و راه اندازی آسان و دارا بودن ضریب ایمنی بالا در صنعت آسانسور نقش مهمی را ایفا می کنند. با توجه به بررسی های انجام شده می توان گفت آسانسورهای هیدرولیک برخلاف آسانسورهای کششی از استاندارد قابل توجهی برخوردار می باشد. از دغدغه های شرکت های سازنده ی آسانسورهای MRL می توان به افزایش مصرف انرژی و همچنین نگرانیهایی مرتبط با محیط زیست اشاره نمود.

معایب آسانسورهای کششی بدون موتورخانه در مقایسه با آسانسورهای هیدرولیک

آسانسورهای کششی بدون موتورخانه (MRL) با هزینه ی کم ساخته می شوند لیکن با وجود هزینه های بالای قطعات یدکی (به علت کمیاب بودن قطعات) و همچنین هزینه های بالای سرویس و نگهداری(به علت تخصصی بودن) هزینه ی اولیه پایین جبران خواهد شد.
هزینه های نصب آسانسورهای هیدرولیک در شرایط مشابه در مقایسه با آسانسورهای کششی 15 الی 25 درصد کمتر می باشد.(آسانسورهای کششی با هزینه های پایین نصب می شوند ولی جهت سرویس و نگهداری هزینه های بالایی پرداخت می شود)
در مناطقی که احتمال بروز حوادث غیر مترقبه بیشتر بوده و همچنین در مناطقی که زلزله خیز می باشند نصب آسانسورهای MRL منجر به افزایش مسئولیت شرکت آسانسوری، مهندس معمار و مالک خواهد شد.
از مسائل قابل تاملی که در آسانسورهای کششی بدون موتورخانه می توان یاد کرد، دما و رطوبت می باشد که، دما و رطوبت داخل چاهک تاثیراتی بر روی قطعات الکترونیکی می گذارند.
با بروز حوادث ناگوار هنگام ساخت یا سرویس کردن (مانند گیر کردن کابین و یا غیر ممکن بودن حرکت کابین) به علت نصب موتور در چاهک، بالای چاه و یا روی کابین، دسترسی و تعمیر موتور سخت خواهد شد.

 

 

 

 

 

ابعاد آسانسور هیدرولیکی

مشخصات فنی آسانسور هیدرولیکی

ریل آسانسور هیدرولیک

لیست قیمت آسانسور هیدرولیکی

تعداد بازديد : 202
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*