گروه خبري : آرشیو مقالات
تاريخ انتشار : 1398/03/26 - 20:00
كد :90

فرایند جوشکاری تحت محافظت گاز (GMAW - MIG / MAG)

در فرايند جوشکاری قوس الکتریکی با سیم توپر مصرفی تحت محافظت گاز (Gas Metal Arc Welding - GMAW) یا به اختصار با نام های جوشکاری با سیم مصرفی تحت محافظت گاز، جوشکاری فلزی با گاز محافظ خنثی / فعال (Metal Inert Gas - MIG / Metal Active Gas - MAG) و جوشکاری میگ / مگ نیز شناخته می شود، گرمای لازم جهت ذوب فلز پایه و ایجاد اتصال، از قوس الكتريكي ایجاد شده میان فلز پایه و سیم جوش تامین شده و حفاظت حوضچه مذاب توسط گاز خارجي صورت مي گيرد. اين روش به اشکال مختلف دستی، نیمه خودکار و خودکار انجام مي شود.

فرایند جوشکاری تحت محافظت گاز (GMAW - MIG / MAG)

این متن صرفا مقاله میباشد

مزیت های فرایند جوشکاری با سیم مصرفی تحت محافظت گاز (GMAW یا MIG / MAG)

مناسب جهت جوشکاری اغلب آلیاژهای فلزی مرسوم
این فرایند دارای یکی از بیشترین نرخ های رسوب بین فرایندهای جوشکاری ذوبی است.
نیاز به تميزكاري پس از جوشکاری کمتر
 

محدودیت های فرایند جوشکاری با سیم مصرفی تحت محافظت گاز (GMAW یا MIG / MAG)

تجهیزات پیچیده و گران در مقایسه با فرایند الکترود دستی
عدم امکان کاربری در هواي آزاد به دليل کاهش محافظت گاز محافظ (حساسیت به جریان هوا)
حساس به عیوب ذوب ناقص (LOF) و نفوذ ناقص (LOP)

 

این روش به ( GMAW (Gas Metal Arc Welding )  نیز شهرت دارد . در این روش جوشکاری یک قطب جریان به قطعه کار وصل گردیده و قطب دیگر یک سیم ذوب شونده است که آلیاژی نزدیک به آلیاژ فلز پایه دارد. Solid Wire یا سیم جوش فلزی توپر است که به شکل ممتد و بدون پوشش پودری تولید می شود . این نوع سیم جوش به شکل قرقره  بسته بندی شده و در سیستمهای جوشکاریMIG ، MAG ، SAW   و نیز در برخی موارد در جوشکاری ماشینی ، بصورت TIG   و پلاسما مورد استفاده قرار میگیرد . در تولید بسیاری از این سیم جوشها ، از پوشش مس جهت هدایت بهتر جریان الکتریسته و نیز جلوگیری از زنگ زدگی سریع استفاده میگردد . این نوع جوشکاری بصورت دستی ( Manual ) ، نیمه اتوماتیک ، ماشینی و اتوماتیک انجام می شود . حرکت سیم الکترود بطرف قطعه کار و حوضچه جوش توسط دستگاه وایر فیدر انجام می شود که سیم را با سرعت مشخص توسط دو قرقره یا چهار قرقره بطرف حوضچه جوش و قطعه کار هدایت می کند .کلمه Metal در نام MIG به دلیل وجود این سیم ذوب شونده بوده که در واقع الکترود جوش محسوب می گردد که با گاز خنثی و غیر فعال ، نقش حفاظت از حوضچه و قوس را همانند جوش TIG به عهده دارد . در این روش جوشکاری گاهی اوقات نیز از ترکیب گازهای خنثی با گازهای  CO2 و O2 (با درصد کم ) جهت جوشکاری استفاده می شود .
 

جوشکاری  MAG 

این عبارت مخفف  Metal Active Gas است. MAG دقیقا همان دستگاه و همان روش قبلی MIG است ، با این تفاوت که بجای Inert Gas یا گاز خنثی از Active Gas یا گاز فعال استفاده شده است و لذا به نام MAG تبدیل شده است . گاز فعال گازی است که در واکنش حوضچه مذاب شرکت خواهد کرد . گاز جوشکاری MAG همان گاز  CO2 است که غالبا جهت جوشکاری فولاد ساده یا کم آلیاژ مورد استفاده قرار می گیرد. گاز CO2  در قوس الکتریکی به گازهای CO و O2 تجزیه شده که گاز CO گاز خنثی و  بی اثر بوده و نقش حفاظت از حوضچه جوش را به عهده می گیرد و O2 با عناصر اکسید شونده قوی مانند: منیزیوم (Mn) و سلیسیوم ( Si ) که در سیم جوش قرار دارند ترکیب شده و بصورت سرباره ای بسیار نازک روی سطح جوش قرار می گیرد. در صنایع جوشکاری فعلی در سطح جهان ، ترکیب گازهای خنثی و فعال بیشتر مورد استفاده واقع می شود. یکی از دیگر خواص گاز CO2  آن است که در مسیر حرکت خود شدیدا حرارت را جذب نمود ه و محیط را سرد می نماید. لذا گان و یا تورچ در جوشکاری MAG حتی تا 400 آمپر به شکل سیستم خنک کننده با هوا مورد استفاده قرار می گیرد.
در جوشکاری MIG  از گازهای دی اکسید کربن ، آرگون و درصدی از اکسیژن یا دی اکسید کربن ، هلیم و در صدی از اکسیژن که مقدار کم اکسیژن در این ترکیب باعث کیفیت بهتر قوس می شود.

 

جوشکاری در کرج

آدرس آهنگری و جوشکاری در کرج

تعداد بازديد : 409
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*