گروه خبري : آرشیو مقالات
تاريخ انتشار : 1398/04/03 - 10:55
كد :92

هنگام گیر کردن در آسانسور چه کار کنیم؟

شاید برای شما هم رخ داده باشد که در چنین شرایطی قرار گرفته و در آسانسور محبوس شده باشید. این شرایط به‌ویژه برای کسانی که از مکان‌های کوچک و محبوس‌شدن می‌ترسند، بسیار استرس‌زاست و بسیاری از افراد نمی‌دانند باید چه واکنشی نشان دهند. اما برای رهاشدن از این شرایط باید یاد بگیرید چگونه آن را مدیریت کنید.

هنگام گیر کردن در آسانسور چه کار کنیم؟

این متن صرفا مقاله میباشد

آرام باشید

اولین نکته‌ای که باید رعایت کنید، حفظ آرامش است. به خاطر داشته باشید هیچ‌وقت با محبوس‌شدن در آسانسور خفه نمی‌شوید و کمبود اکسیژن پیدا نمی‌کنید. البته بسته به اینکه چند نفر داخل آسانسورباشند، ممکن است به خاطر قرارگرفتن در این شرایط پراسترس، عمیق‌تر و تندتر نفس بکشید و درنتیجه هوای داخل آسانسور گرم‌تر شود؛ بنابراین سعی کنید آرامش خودتان را حفظ و دیگران را هم آرام کنید.
کمک بخواهید

معمولا یک پنل دکمه داخل هر آسانسوری وجود دارد که یکی از دکمه‌ها زنگ خطر است و در مواقع اضطراری اعلام هشدار می‌کند. با فشردن آن، صدای ایجاد‌شده به نزدیک‌ترین فردی که آن را بشنود، اطلاع می‌دهد که فردی داخل آسانسور گیر افتاده است. علاوه‌بر این، در بعضی آسانسورها، تلفنی هم تعبیه شده که در مواقع لزوم و موارد اورژانسی، افراد محبوس‌شده و حادثه‌دیده می‌توانند ضمن تماس با کدی که روی آن ذکر شده، با مسئول آن ارتباط برقرار کرده و حادثه را گزارش دهند و کمک بخواهند.

به سمت عقب بروید
بعد از اینکه محبوس‌شدن خود را اطلاع دادید، به سمت عقب آسانسور بروید و رو به در بایستید. این کار امکان کار را برای نیرو‌های امدادی و کار کمک‌رسانی راحت‌تر می‌کند.

بالا و پایین نپرید
بعضی افراد تصور می‌کنند وقتی آسانسور به هر دلیلی متوقف شده، با بالا و پایین پریدن می‌توانند آسانسور را وادار به حرکت کنند، اما این کار نه‌تن‌ها به بهترشدن اوضاع و راه افتادن آسانسور کمکی نمی‌کند، بلکه ممکن است سیستم تثبیت‌کننده دستگاه را هم با مشکل مواجه کرده و عملیات نجات را دشوارتر کند.
برای بازکردن در تلاش نکنید
وقتی داخل آسانسور محبوس می‌شوید، شاید اولین اقدامی‌که به فکرتان می‌رسد این باشد که سعی کنید با فشار دست، در‌ها را از هم باز کنید و خودتان را نجات دهید و این کار را به‌طور طبیعی و از روی غریزه انسانی انجام می‌دهید؛ چراکه در مواجهه با خطر به دنبال اولین راه‌حل ممکن می‌گردید، اما سیستم آسانسور، مجهز به دستگاه‌های ایمنی موسوم به بازدارنده در است که اجازه نمی‌دهد در از داخل باز شود؛ بنابراین بهترین کار این است که صبر کنید تا نیرو‌های امدادی شما را نجات دهند.

به زور خارج نشوید
حتی اگر شکاف کوچکی بین در‌ها وجود دارد، سعی نکنید به زور هم که شده خودتان را از آنجا بیرون بکشید. این کار ممکن است شما را با دردسر جدیدی روبه‌رو کند.

گوش به زنگ باشید
علاوه‌بر اینکه در داخل سعی می‌کنید آرامش‌تان را حفظ کنید و استرس نداشته باشید، به دستورات و فرمان‌هایی که از سوی نیرو‌های کمکی به شما داده می‌شود، گوش کنید تا با کمک آن‌ها و همکاری شما هرچه سریع‌تر بتوانند شما را از آسانسور خارج کنند.

چرا آسانسورها گیر می‌کنند

چرا آسانسورها گیر می‌کنند؟

گیر کردن آسانسورها رایج‌ترین نقصی است که از آن‌ها دیده می‌شود، اما خودِ گیر کردن نقص اصلی نیست. در واقع زمانی که اخلالی در سیستم حرکتیِ آسانسور به وجود می‌آید ترمزش فعال شده و کابین آسانسور را در موقعیت فعلی‌اش نگه می‌دارد. پس گیر کردن آسانسور به نوعی واکنش سیستم برای حفاظت از سرنشینان کابین در مقابل اخلال در سیستم محرک آسانسور است.

اما این اخلال به سه دلیل عمده اتفاق می‌افتد:

قطع شدن ناگهانی برق:

این اتفاق می‌تواند به خاطر اخلال در خدمات شرکت برق، خطای انسانی یا بلایای طبیعی رخ دهد.

استفاده‌ نادرست از آسانسور:

زمانی که مسافران سیستم الکتریکی یا مکانیکی آسانسور را به طریقی دستکاری می‌کنند، مثلا بیش از ظرفیت آسانسور سوارش می‌شوند یا در را به زور باز نگه می‌دارند و مواردی از این دست می‌تواند منجر به اخلال در سیستم آسانسور و متوقف شدن آن شود.

نقص مکانیکی و الکتریکی:

آسانسور مانند هر وسیله‌ الکتریکی و مکانیکی ممکن است با نقص رو‌به‌رو شود که اگر این اتفاق حین خدمت‌رسانی رخ دهد برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار کابین متوقف می‌شود.
اگر گیر کردن آسانسور به خاطر قطع شدن ناگهانی برق باشد و آسانسور شما به سیستم برق اضطراری مجهز باشد هیچ جای نگرانی نیست. چون آسانسور از برق اضطراری استفاده کرده و شما را در اولین طبقه پیاده می‌کند. بنابراین اگر قصد ساخت آپارتمان دارید، هنگام خرید آسانسور می‌توانید مجهز بودن به سیستم برق اضطراری را به عنوان یک معیار در نظر بگیرید.

در مورد ظرفیت آسانسور هم ذکر یک نکته ضروری است. در محاسبات و طراحی آسانسورها وزن هر انسان را معادل 75 کیلوگرم در نظر می‌گیرند. پس اگر در آسانسور به جای ظرفیت مجاز تعداد افراد مجاز نوشته شده بود می‌توانید با ضرب آن در عدد 75 وزن مجاز را محاسبه کنید. سعی کنید هرگز بیش از ظرفیت مجاز آسانسور را پر نکنید.

افراد بیرون از آسانسور چه باید کنند؟

اگر شما یکی از افرادی باشید که صدای کمک خواستن آدم‌های گیر کرده در آسانسور را شنیده‌اید چه باید بکنید؟ خب قدم اول باز هم حفظ آرامش است. ابتدا شرح حال افراد گیر کرده را بگیرید. اگر احیانا از افراد داخل کابین کسی بیماری قلبی دارد و حالش خوب نیست سریعا اورژانس را خبر کنید. در غیر این صورت ببینید که کابین هم‌تراز با طبقه متوقف شده یا بین طبقات گیر کرده است.

اگر کابین هم‌تراز با طبقه متوقف شده باشد می‌توانید با کمک کلیدهای اضطراری که معمولا دست مدیر ساختمان و یکی دو همسایه‌ دیگر است در را باز کنید تا افراد بیرون بیایند.

اگر کابین بین طبقات گیر کرده بهتر است به آتش‌نشانی زنگ بزنید. ماموران آتش‌نشانی خیلی زود در محل حاضر می‌شوند و با آموزش‌هایی که دیده‌اند افراد را نجات می‌دهند.

اما اگر در موقعیتی هستید که نمی‌‎توان تا رسیدن ماموران آتش‌نشانی صبر کرد، مثلا ساختمان آتش‌ گرفته و امکان خفگی افراد داخل کابین وجود دارد، باید خودتان دست به کار شوید و کابین را با یکی از طبقات هم‌تراز کنید. ابتدا کلید اصلی برق را قطع کنید و بعد به موتورخانه بروید. زمانی که قسمت‌های رنگ‌خورده‌ سیم بکسل با قسمت‌های رنگ‌خورده‌ پایه موتور گیربکس هم‌سطح باشد یعنی کابین در تراز یکی از طبقات است.

برای رسیدن به چنین وضعیتی با یک دست اهرم ترمز روی موتور گیربکس را فشار دهید و با دست دیگر فلکه دستی روی موتور را در جهتی بچرخانید که راحت‌تر می‌چرخد. اگر سرعت چرخش زیاد شد با شل کردن اهرم ترمز سرعتش را کم کنید. تا رسیدن به وضعیت هم‌تراز شدن قسمت‌های رنگی سیم بکسل و قسمت‌های رنگی پایه موتور گیربکس این کار را ادامه دهید و بعد اهرم ترمز را رها کنید تا کابین متوقف شود.

حالا از سوراخ چاه موقعیت کابین را پیدا کرده و به آن طبقه بروید. با کلید اضطراری در را باز کنید و افراد را نجات دهید. توصیه می‌کنیم فقط در شرایط اضطرار خودتان به نجات افراد داخل کابین اقدام کنید. در غیر این صورت کار را به ماموران آتش‌نشانی بسپارید.

انواع خرابی اسانسور

چه مواقعی بی‌خیال آسانسور شویم؟

در موارد زیر اصلا از آسانسور استفاده نکنید:
هنگامی که نقص فنیِ هر چند کوچکی در سیستم آسانسور مشاهده شده. تا زمان برطرف شدن این نقص توسط تعمیرکار سعی کنید به خودتان زحمت داده و از پله‌ها رفت و آمد کنید.
هنگام آتش‌سوزی
بعد از زلزله. پس از زلزله باید سیستم آسانسور بررسی شود تا صحت کارآیی‌اش تایید شود.

بازرسی آسانسورها

برای جلوگیری از مشکلات آسانسورها باید به صورت دوره‌ای از آسانسور و تجهیزات آن بازدید کرد. بر اساس مبحث بیست و دوم مقررات ملی ساختمان این بازدیدها باید حداقل ماهانه باشند و در آن کلیه‌ قطعات و تجهیزات چه برقی و چه مکانیکی بازدید شده و گزارش بازدید در پرونده نگهداری ساختمان ثبت شود.

اگر حین بازدید مشخص شد که قطعه یا قطعاتی نیاز به تعمیر، تنظیم یا تعویض دارند وظیفه‌ این کار بر عهده‌ مسئول نگهداری ساختمان است. تا زمانی که این کار انجام نشده دستگاه باید خاموش شود. مسئول نگهداری ساختمان باید با نصب اطلاعیه روی تمام درهای آسانسور خارج از سرویس بودن دستگاه را به اطلاع استفاده‌کنندگان برساند و از یک تعمیرکار بخواهد تا به مشکل رسیدگی کند.

 

 

تعداد بازديد : 84
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*