گروه خبري : آرشیو مقالات
تاريخ انتشار : 1399/09/04 - 09:36
كد :119

تفاوت برق تک فاز و سه‌ فاز

هر زمان بحث برق، موتورهای الکتریکی و صنایع وابسته به برق به وسط می آید، محال است که دو قطبی بودن  تک فاز و سه‌ فاز برقرار نشود. در مورد موتورهای الکتریکی نیز وضع به همین منوال است. اکثر خریداران در هنگام خرید با این سردرگمی مواجه می‌شوند که موتور برق تک فاز بخرند یا سراغ مدل‌های سه‌ فاز بروند.

برق تک فاز در برابر برق سه ‌فاز 

اساس این تقابل و دوگانگی بین موتور برق تک فاز و موتور برق سه ‌فاز، مربوط به تفاوت دو نوع برق متناوبی میباشد که در صنعت یا مصارف خانگی کاربرد دارند. پس با این وجود بهتر است تا پیش از پرداختن به قیاس موتور برق تک فاز با سه ‌فاز، به این پرسش پاسخ دهیم که برق تک فاز چیست؟ برق سه ‌فاز چیست؟ و این دو با هم چه تفاوتی دارند. برای پاسخ به این سه پرسش تلاش مینماییم تا به صورت نکته ‌محور در حرکت باشیم. پس در بازخوانی نکات زیر با ما همراه شوید. 
برق تک فاز: به زبانی ساده همین برق متناوبی که در پریزهای منازل وجود دارد برق تک فاز می باشد. برق تک فاز جریانی از برق متناوب است که جریان الکتریسیته را به صورت تناوبی و با فرکانسی خاص به وسایل شما هدایت میکند. در ایران ولتاژ استاندارد برق متناوب 220 ولت بوده و فرکانس نیز معادل 50 هرتز است. در نمودار ولتاژ-زمان، برق متناوب تکفاز، شاهد نوسان متوالی برق هستیم؛ این بدان معنی است که در برق متناوب برخلاف برق مستقیم ولتاژ دائم در حال قطع و وصل می باشد.

برق سه ‌فاز: همانطور که با توجه به نام آن می‌توان حدس زد، در برق سه ‌فاز با سه عدد فاز روبرو هستیم که توسط سه کنداکتور متفاوت به سیستم وارد می‌شوند. در برق سه ‌فاز هر کدام از فازهای نسبت به دیگری 120 درجه اختلاف فاز دارد. 

تفاوت اصلی برق سه ‌فاز با برق تک‌فاز

برق سه ‌فاز با توجه به مسئله‌ای که در بخش پیشین شرح داده شد، یک مزیت بسیار مهم دارد که توان آن ثابت است. برخلاف برق تک فاز که توان لحظه‌ای در آن ثابت نبوده و وابسته به زمان و دوره‌ای است، در برق سه ‌فاز یک توان ثابت به شکل مستمر به دستگاه وارد خواهد شد. 
همین موضوع عاملی شده تا برق سه ‌فاز برای وسایل صنعتی با کاربردهای سنگین مناسب باشد و برق تک‌فاز بیشتر در وسایل خانگی و فضای شهری استفاده شود. از برق سه‌ فاز تحت عنوان برق صنعتی نیز نام برده می‌شود. حال که تا حد آشنایی ابتدایی با تفاوت این دو نوع برق آشنا شدید به‌ راحتی می‌توان به این پرسش که تفاوت اصلی در موتور برق تک فاز و سه ‌فاز چیست؟ بپردازیم. 


موتور برق تک فاز تنها توان تولید یک فاز برق خروجی دارد. در هر دو مدل نیرویی که تولید می‌شود یکسان است اما در نحوه ارائه آن به شما تفاوت وجود دارد. موتور برق تک فاز همانطور که گفته شد تنها یک فاز را تولید می‌کند که این فاز مطابق با خصیصه متناوب بودنش دائماً در حال نوسان میباشد.

این مطلب صرفا مقاله میباشد

 

تفاوت برق تک فاز و سه‌ فاز

خرید موتور برق تک فاز یا موتور برق سه ‌فاز 

پاسخ این پرسش بیش از آنکه در گرو دانش ما باشد، وابسته به نیازهای شماست. چیزی که تعیین می‌کند شما باید موتور برق تک فاز بخرید یا موتور برق سه ‌فاز ، نوع نیاز شما به موتور برق میباشد. برای کارهای کوچک‌تر و مربوط به نواحی شهری و خانگی، موتور برق تک فاز انتخاب بهتری میباشد. 
در صورتی که شما به ولتاژ بالا و مداوم نیازی ندارید و وسایل شما در واقع تک فاز هستند، بدیهی است که خرید موتور برق تک فاز انتخاب بهتری خواهد بود . اما اگر کاربری صنعتی را بیشتر مد نظر دارید، حتماً باید موتور برق سه ‌فاز را خریداری نمایید. 
معمولاً موتور برق سه ‌فاز ولتاژ خروجی 480 ولت را تأمین خواهد کرد. در مصارف صنعتی مانند ابزارآلات سنگین و موتورهای غول‌پیکر الکتریکی شما ناچار به استفاده از موتور برق سه‌ فاز خواهید بود. هر چند با وجود امکان گرفتن برق تک فاز از موتور برق سه ‌فاز در مجموع شاید بد نباشد که نگاه مثبت‌تری نسبت به موتور برق سه ‌فاز داشته باشیم . 
اگر به هر دو نوع برق نیاز دارید یا شاید در آینده به سه ‌فاز نیاز پیدا کنید، همین موتور برق سه ‌فاز انتخاب بهتری میباشد  زیرا همزمان تحت شرایط خاصی، برق تک فاز مد نظر شما را نیز  تأمین خواهد نمود. 
این افت ولتاژ دائمی و نوسان در ثانیه برای دستگاه‌های کوچک و خانگی محسوس  به چشم نمی‌آید اما در مورد دستگاه‌های صنعتی داستان فرق می کند . موتور برق سه ‌فاز با تقویت و ایجاد سه موج خروجی الکتریسیته مجزا کمک می‌کند تا شما یک جریان مستمر از الکتریسیته داشته باشید و توان لحظه‌ای شما توانی ثابت داشته باشد. 
این تفاوت باعث شده تا موتور برق سه ‌فاز شدیداً قوی‌تر از موتور برق تک فاز ظاهر گردد.

در برق تک فاز، همواره به علت متناوب بودن بسته به میزان فرکانس شاهد قطع و وصل جریان برق خواهیم بود . به طور مثال در یک برق تک فاز 220 ولت با فرکانس 50 هرتز، در هر یک ثانیه 50 بار جریان برق قطع و وصل خواهد شد. این موضوع باعث می‌شود که دستگاه الکتریکی شما به طور مداوم روشن و خاموش شود. 
دقت داشته باشید که در بسامد بالایی مانند 50 هرتز که در ثانیه پنجاه بار جریان قطع و وصل می گردد، این قطع و وصل با چشم غیرمسلح و بدون اشراف بر مدار قطعاً برای شما محسوس نخواهد شد. 
اما در برق سه ‌فاز تفاوت اینجاست که با وجود اختلاف 120 درجه‌ای در فاز، هر جریان برق در یکی از فازها به صفر برسد سایر فازها این مسئله جبران کرده و از قطع  شدن جریان برق ورودی به مصرف‌کننده شما جلوگیری خواهد کرد . این اختلاف فاز 120 درجه یا همان دو سوم پی رادیان، به شکل مداوم برقرار میباشد و به همین علت هیچگاه جریان برق سیستم شما صفر نخواهد بود.

 

این مطلب صرفا مقاله میباشد

 

 

تعداد بازديد : 1529
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
مجید
|
13100/02/1 - 14:36
0
0
خیلی عالی ✔ ✔ ✔
جواد لآلی
|
13100/01/2 - 12:05
0
0
مطالب نوشته شده بسیار جالب و آموزشی بود با تشکر
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*