گروه خبري : آخرین مقالات
تاريخ انتشار : 1399/09/08 - 22:11
كد :120

هیدرولیک چیست؟

هیدرولیک به علمی می گویند  که در آن از نیروی مایعات تحت فشار استفاده می کنند تا کاری را انجام دهند. به عبارت کلی هیدرولیک یعنی « انجام کار توسط مایع تحت فشار یا حرکت » کلمه هیدرو از زبان یونانی برگرفته شده است و هیدرو در زبان یونانی به معنی حرکات مایعات می باشد.

انسانها از زمانهای بسیار قدیم با هیدرولیک آشنا بوده اند ولی چون دامنه علم و صنعت گسترده نبوده به صورت وافر از هیدرولیک استفاده تخصصی به عمل نمی آمد . انتقال الوارها یا تنه های درخت روی آب از مکانی به مکان دیگر کاربردی از نیروی هیدرولیک در قدیم بوده که با گذشت زمان استفاده ازنیروی آب برای چرخاندن توربینهای آبی جهت نیروی محرکه آسیاب ابداع شد که از  دیگر کاربرد های هیدرولیک به شمار می رفت  . چرخاندن توربین آبی توسط نیروی آب، هیدرولیک سیستم باز نام دارد یعنی آبی که باعث چرخاندن توربین می گردد جاری بوده و مجدداً جهت چرخش توربین استفاده نمی گردد لیکن در هیدرولیک سیستم بسته از مایعی که تحت فشار است و عمدتاً روغن هیدرولیک می باشد مجدداً استفاده می گردد یعنی روغن فقط یکبار استفاده نمی شود و در یک سیستم بسته که بعداً بیشتر توضیح  خواهیم داد حرکت کرده و بارها کار انجام می دهد مثال ساده سیستم بسته، جک های روغنی هیدرولیک است که دربالا بردن اتومبیل جهت تعویض چرخ یا تایر استفاده می شود روغن هیدرولیک درون مداربسته قرارگرفته است.
مثال دیگر هیدرولیک سیستم بسته سیستم ترمز اتومبیل ها میباشد که از روغن هیدرولیک یا به عبارتی عامیانه روغن ترمزها استفاده می گردد.

سیستم هیدرولیک چیست؟

امروزه عمده کارهای هیدرولیک، توسط هیدرولیک سیستم بسته انجام می شود. کارهایی نظیر حرکات بیل مکانیکی که بیل یا باکت آن توسط نیروی هیدورلیک صورت می گردد. حرکات بیل لودر، حرکت جرثقیل های غول پیکر، باز و بسته شدن دربها و ارابه های فرود هواپیما های مدرن و سنگین وزن ، حرکت پلهای متحرک فلزی و حرکت وزنه پرسهای سنگین وزن همگی توسط نیروی هیدرولیک مدار بسته صورت می گیرد.
هیدرولیک به روش های کاربردی استفاده از سیالات تحت فشار می پردازد. به زبان دیگر هیدرولیک به علمی گفته می شود که در آن از نیروی مایعات تحت فشار استفاده می کنند تا کاری را انجام دهند یعنی انجام کار توسط مایع تحت فشار یا حرکت ، مایعات تقریبا تراکم ناپذیر می باشند. این ویژگی سبب شده است که از مایعات به عنوان وسیله مناسبی برای تبدیل و انتقال کار استفاده می گردد. 

مزایای سیستم های هیدرولیک چیست؟

1- در صنعت امروز هیدرولیک از لحاظ قدرت در مکان نخست قرار دارد به عبارتی قوی ترین نیروی موجود جهت انجام کار  می باشد و کارهایی را که احتیاج به نیروی زیادی دارند توسط سیستمهای هیدرولیک انجام می پذیرد . به عبارت کلی از بین نیروهای موجود نظیر الکتریک ،پنوماتیک ، مکانیک؛ نیروی هیدرولیک قوی ترین نیروه ها می باشد .
2- چون امروز تمامی قطعات استاندارد هستند المانها یا عناصر سیستم هیدرولیک بسیار راحت نصب و یا درتعمیرا ت تعویض می شوند.
3- استارت راحت وسریع سیستم هیدرولیک حتی زمانی که زیر بار قرار می گیرد.
4- قابلیت تبدل حرکت دورانی به حرکت خطی وبالعکس.
5- قابلیت سریع معکوس کردن جهت حرکت حتی زیر بار.
6- تولید نیروی زیاد توسط پمپهای کوچک از لحاظ وزن و حجم. برای مثال در مقایسه یک پمپ روغنی با یک الکتروموتور که نیروی یکسانی داشته باشند، پمپ هیدرولیک تقریباً یک دهم الکتروموتور از لحاظ وزنی می باشد.
7- عمر طولانی قطعات یا المانهای هیدرولیک، زیرا توسط روغن موجود درسیستم به صورت مداوم روغن کاری می گردند.
8- قابلیت سرعت و قدرت در سیستم هیدرولیک.
9- قابلیت اتوماتیک کردن سیستمهای هیدرولیک ( اتو ماسیون صنعتی )

معایب سیستم های هیدرولیک چیست؟

1- در سیستم هیدرولیک چون انتقال نیرو توسط لوله یا شلنگها ی فشار قوی صورت می پذیرد در صورت طولانی بودن طول شلنگها یا لوله ها افت فشار ایجاد می شود.
2- چون در سیستم هیدرولیک عمدتا از روغن استفاده می گردد نشت روغن از اتصالات و نیز بخارات حاصله از روغن در درجه حرارت بالا باعث آلودگی محیط می شود.
3- در سیستم هیدرولیک از روغن تحت فشار استفاده می گردد کاربرد اتصالات یا قطعات غیر استاندارد و نیز اشتباه وصل کردن اتصالات و انشعابات می تواند خطرات جانی و صدمات مالی را باعث شود.
4- قطعات سیستمهای هیدرولیک گران قیمت هستند. 
هیدرولیک به روش های کاربردی استفاده از سیالات تحت فشار می پردازد . به زبان دیگر هیدرولیک به علمی گفته می شود که در آن از نیروی مایعات تحت فشار استفاده می کنند تا کاری را انجام دهند یعنی انجام کار توسط مایع تحت فشار یا حرکت. مایعات تقریباً تراکم ناپذیر  می باشند. این ویژگی سبب شده است که از مایعات به عنوان وسیله مناسبی برای تبدیل و انتقال قدرت و نیرو  استفاده گردد.

 

هیدرولیک چیست؟

 

تعداد بازديد : 277
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*