گروه خبري : آخرین مقالات
تاريخ انتشار : 1399/09/15 - 23:21
كد :121

مکانیزم بالابر هیدرولیکی

بالابر هیدرولیکی به طور کلی از قوانین نیوتون تابعیت می نماید. طبق همین قوانین رابطه ی بین نیرو و جرم دائمی خواهد بود.

 

مکانیزم بالابر هیدرولیکی

بالابر هیدرولیکی

برای بهتر پی بردن به چگونگی مکانیزم بالابر هیدرولیکی و ساده تر شدن این مطلب بایستی تعریف یک سری واژه ها را بدانیم که در زیر به آن اشاره می نماییم :
فشار : هر گاه نیرو را به واحد سطح تقسیم نماییم حاصل این عمل فشار مینامیم .
چگالی : چگالی یا همان جرم حجمی که در واقع رابطه ی بین واحد حجم و جرم یک ماده را نشان می دهد.
ویسکوزیته : مقاومت یک سیال (مایع یا گاز ) در برابر  جاری شدن یا به عبارت بهتر اصطکاک داخلی مولکول های یک سیال در برابر جاری شدن را ویسکوزیته یا لزجت آن ماده می نامند.

حال به چگونگی تاثیر گذاری هر یک از تعاریف بالابر مکانیزم بالابر هیدرولیکی می پردازیم.

روغن همان نقش سیال را بر عهده دارد و در بالابرها هیدرولیکی اگر ویسکووزیته ی آن بالا باشد یعنی روغن بیش از حد غلیظ باشد باعث بروز اختلالات در حرکت شیر ها و دریچه ها می گردد و همین موضوع بعد از مدتی باعث خرابی پمپ و موتور و مدار بالابر هیدرولیکی می شود و در طرف دیگر هم ویسکوزیته ی کم یا همان رقیق بودن روغن به علت کم بودن اصطکاک در هنگام پایین آمدن بالابر هیدرولیکی منجر به بالا رفتن دمای روغن و تولید گرما خواهد شد. به همین دلیل یکی از فاکتور های اصلی در انتخاب روغن هیدرولیک غلظت آن است که اهمیت ویژه ای دارد.
ویسکوزیته ی یک روغن خوب در بالابر هیدرولیکی بین 90 تا 100 سانتی استوک باید باشد. 

اما فشار چگونه می تواند بر مکانیزم بالابر هیدرولیکی تاثیر گذار باشد؟

دو عدد پیستون که دارای سطوح متفاوتی می باشند را در نظر قرار دهید . اگر این پیستون ها به وسیله ی یک نیروی مشخص به حرکت در بیایند، پیستونی که دارای سطح مقطع کوچکتری است فشار سیال در آن افزایش پیدا می یابد و فشار سیال در پیستون بزرگتر کاهش پیدا  می کند و این گونه اهرم های هیدرولیکی بالابر به حرکت در خواهند آمد.
بالابر  های هیدرولیکی ثابت برای جمع شدن نیاز به یک چاهک دارند تا دستگاه بتواند درون آن قرار بگیرد و با زمین هم سطح گردد.
یکی از بهترین انواع بالابر هیدرولیکی، بالابر هیدرولیکی ثابت آکاردئونی می باشد که از مزایای آن می توان به بالا بودن ضریب ایمنی ، کم بودن عمق چاهک به نسبت دیگر بالابر ها، امکان عدم استفاده از گاردریل، قابلیت طراحی برای ظرفیت ها و تناژ های بالا، قابلیت طراحی برای ابعاد وسیع (میز کاری بزرگ به طور مثال برای انتقال خودرو ) نام برد.
بالابر هیدرولیکی آکاردئونی معایبی نیز دارد که از مهم ترین آن ها کم بودن سرعت بالا روی و همچنین مرتبط بودن ارتفاع به طول میز می باشد و سویی دیگر هزینه بالای بالابر هیدرولیک آکاردئونی در ابعاد و توان های کم، نسبت به دیگر بالابر های  هیدرولیکی میتوان اشاره کرد. 

بالابر هیدرولیکی

قیمت بالابر هیدرولیکی

اما بالابر هیدرولیکی ثابت با گارد ریل از نظر سرعت و متفاوت بودن ابعاد کفی بدون تاثیر بر ارتفاع کار برد بیشتری دارد، هزینه کمتر در ابعاد و توان کم، که این حسن ها  بیشترین درخواست را  نسبت به نمونه آکاردئونی خود ایجاد کرده است.

 

تعداد بازديد : 356
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*