گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1400/05/28 - 16:41
كد :147

تفاوت آسانسور و بالابر چیست؟

آسانسورها و بالابرها در بسیاری از ساختمان های قدیمی و جدید نصب میشوند. اصولا هر دو این وسیله ها برای جابجایی عمودی به کار گرفته میشوند ولی از لحاظ ساختار و حتی شکل ظاهری تفاوتی هایی بین این دو سازه به چشم میخورد.

آسانسور و بالابر هیدرولیک

قیمت بالابر هیدرولیکی خانگی

قیمت آسانسور بالابر خانگی

قیمت بالابر خانگی

تفاوت آسانسور و بالابر از نظر تکنیکی در حدی میباشد که نمیتوان یکی از این دو را به جای دیگری مورد استفاده قرار داد . هر دو این وسایل برای کارایی مناسب نیاز به رسیدگی و نگهداری خواهندداشت. سرویس نصب آسانسور و بالابر در ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری از ضروری ترین کارها میباشند. 

تفاوت آسانسور و بالابر چیست؟

بالابر چیست

تعریف و کارایی بالابر شبیه به آسانسور خواهد بود  . یعنی بالابر به مجموعه ای میتوان گفت که مناسب برای حمل افراد و اشیا در مکان های مختلف است . بالابر ها همچون آسانسور دارای انواع مختلفی هستند . بالابر ها انواع و مکانیزم های مختلفی داشته که نسبت به جرثقیل ها و لیفتراک ها و آسانسورها بسیار متفاوت میباشند.
بالابر هیدرولیکی در مقایسه با انواع دیگر مزیت های داشته و اغلب برای ساختمان هایی که فضا برای آسانسور تعبیه نشده است استفاده میگردد که البته قابل توجه باشد که هزینه آن به نسبت آسانسور کمتر خواهد بود. بالابر هیدرولیکی در مقابل انواع دیگر بالابرها هزینه بیشتری در زمان خرید داشته اما به خاطر ایمنی و کاربرد بهتری که دارد طرفداران بسیاری پیدا نموده است.

بالابر ها پنج دسته اصلی تقسیم می‌شوند که عبارتند از : 

 1. بالابرهای ثابت آکاردئونی
 2. بالابرهای جک مستقیم
 3. بالابرهای کابلی و یا زنجیری
 4. بالابرهای هیدرولیکی-زنجیری 
 5. بالابرهای بوم لیفت ثابت

بالابر هیدرولیکی

آسانسور چیست

آسانسور ها کابین های متحرکی میباشند جهت جابه جایی اشخاص و وسایل برای ساختمان ها و مکان هایی با تعداد طبقات بالا. آسانسورها توسط موتورهای الکتریکی با کمک کابل‌های کششی و سیستم متقابل وزن، سبب حرکت عمودی کابین می‌گردند. 

انواع آسانسور

 1. آسانسورهای کششی
 2. آسانسورهای هیدرولیک
 3. آسانسورهای وینچی
 4. آسانسورهای مغناطیسی
 5. آسانسورهای کارگاهی 

آسانسور چیست

تفاوت های بین بالابر و آسانسور 

 • سرعت آسانسور از ۰/۷ متر بر ثانیه شروع می شود به بالا اما سرعت بالابر ها از ۰/۲ متر بر ثانیه تا ۰/۴۵ متر بر ثانیه است. 
 • آسانسور ها باید دارای پاراشوت و سیستم های امنیتی ضد سقوط باشند، به همین دلیل هزینه نصب و راه اندازی آن بسیار بیشتر از بالابر خواهد بود. 
 • در مکان ها و ساختمان هایی که تعداد طبقات کمتری داشته و سرعت بالا و پایین رفتن زیاد اهمیت نخواهد داشت می توان از انواع بالابر استفاده نمود ولی در ساختمان هایی که تعداد طبقاط زیادی داشته باشند و سرعت بسیار اهمیت دارد باید از آسانسور استفاده نمود. 
 • بالابر ها استاندارد نمی گیرند اما بالابر را می توانید بیمه نمایید . در صورتی که آسانسور ها هم استاندار می گیرند و هم بیمه میشوند. 
 • در ساختمان ها و منازل چند طبقه که آسانسوری وجود نداشته باشد و همچنین فضایی برای ایجاد چاهک و موتور خانه تعبیه نشده باشد برای جابه جایی افراد و وسایل می توان از بالابر ها بهره برد. 
 • هزینه خرید و نصب انواع بالابرها نسبت به آسانسور به مراتب کمتر خواهد بود. 
 • مصرف برق در بالابرها نسبت به آسانسورها کمتر میباشد. 
 • بالابر هیدرولیکی را می توانید در فضا های بین پله ها، جلوی بالکن های ساختمان ها نصب کرد و استفاده نمود.

 

 

تعداد بازديد : 311
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
۰۹۱۲۲۶۱۳۴۱۷