گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1400/11/25 - 14:04
كد :157

بازرسی فنی و ایمنی انواع بالابرها

در زمینه انواع بالابرها نیز، شرایطی وجود دارد که پس از تولید، بازرسی هایی بر روی آن ها صورت می گیرد که تمامی آن ها بر اساس استانداردهای بین المللی انجام می شوند.

بازرسی فنی و ایمنی بالابرها از اهمیت بالایی برخوردار است و می بایست به آن توجه ویژه داشت زیرا در نهایت با جان و همچنین مال مردم در ارتباط می باشد، بنابراین باید به شکل کاملا سخت گیرانه ای به آن ها توجه داشت.
هر نوع بالابری نیز با توجه به مشخصات و ویژگی ها و همچنین شرایطی که دارد، مورد بازرسی قرار می گیرد و لازم است تا این بازرسی ها به صورت دقیق انجام شوند. در ادامه به بررسی نحوه چگونگی بازرسی بالابرهای گوناگون می پردازیم تا شما با روش کار آن ها بیشتر آشنا شوید.

بازرسی فنی و ایمنی انواع بالابرها

بازرسی موارد فنی و ایمنی بالابرهای دستی

برای این که بالابرهای دستی مورد بازرسی قرار گیرند لازم است تا موارد ذیل بررسی شوند و به این ترتیب، می توان ادعا داشت که بالابر از هر نظر مورد بررسی قرار گرفته است.

  1. بازرسی می بایست تنها توسط افرادی صورت گیرد که در این زمینه مورد آموزش قرار گرفته اند و تجربه کاری بالایی در آن امور دارند.
  2. لازم است تا قبل از شروع به بازرسی، دفترچه راهنمای بالابر را با دقت بالایی مورد بررسی قرار دهید.
  3. توجه به این موضوع ضروری می باشد که هرگز بیش از ظرفیت مجاز از بالابرها استفاده ای نداشته باشید.
  4. زنجیری که با آن، بالابر به بالا برده می شود را هیچ وقت گره نزنید.
  5. به هیچ وجه از پیچ و مهره برای این که زنجیر بالابر را کوتاه کنید، استفاده نکنید.
  6. بالابرهای دستی لازم است تا به یک مکانیزم کنترل بار مجهز شوند و توجه به این نکات از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

بازرسی فنی و ایمنی بالابرها

بازرسی فنی و ایمنی انواع بالابرهای هرمی

در مورد تمامی بالابرهای نو و تعمیر شده و یا حتی تغییر یافته، می بایست توسط افرادی مورد بازرسی قرار بگیرند و این افراد باید کاملا به موارد ایمنی و بازرسی های صورت گرفته آگاه باشند تا تمامی قسمت های بالابر را با توجه به استانداردهای مربوطه بررسی نمایند.
تمامی مواردی که بازرسی میشود نیز باید ثبت و در عین حال نگهداری شوند. در این میان نیز بازرسی های روزانه می تواند در مکان هایی که استفاده از بالابر بسیار زیاد می باشد، اهمیت بالایی داشته باشد و موجب افزایش ضریب ایمنی بالابر شود.
بسیاری از این بازرسی ها نیز به صورت چشمی و روزانه انجام می شوند که عبارت از موارد ذیل هتسند:

  1. بررسی تمامی مکانیزم های عملیاتی و کنترلی بالابر مورد نظر
  2. بررسی قلاب و ضامن ایمنی آن از هر نظر
  3. بررسی اسلینگ که شامل زنجیر، سیم بکسل و بلت می شود.

بر اساس استانداردهای بین المللی نیز تمامی بازرسی های دوره ای بالابر به صورت هر سه ماه یک بار قابلیت انجام دارند و می بایست در این زمان به صورت قطعی، بازرسی انجام شود.
بازرسی که در این زمینه از آگاهی لازم برخوردار می باشد لازم است تا تمامی قطعات را تست نماید و مواردی که به هر دلیلی مشکوک و ناایمن هستند را مورد بازرسی قرار داده و نتایج آن ها را ثبت و در ادامه مورد بایگانی قرار دهد.

بازرسی فنی و ایمنی بالابر برقی

تمامی بالابرهای برقی نیز نیاز دارند تا قبل از اولین استفاده از بالابر، توسط اشخاص باتجربه و کاربلد در این زمینه، مورد بازرسی قرار بگیرند و کاملا از هر نظر با استانداردهای بین المللی مطابقت داده شوند.
همانند موارد قبلی که بیان نمودیم، نیاز است تا بازرسی های انجام شده مورد ثبت و در نهایت بایگانی قرار بگیرند تا ارزش داشته باشند.
بازرسی دوره ای بالابرها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و باید حتما توسط اشخاصی صورت بگیرد که در این زمینه از تبحر کافی برخوردارند و هر بازرسی قطعات نیز نیاز است تا در فواصل زمانی مشخصی انجام شوند تا بتوان به صورت قطعی اعلام کرد که بالابر مورد نظر قابلیت استفاده دارد و هیچ مشکلی در آن و همینطور کارکرد آن وجود ندارد.
به عنوان مثال سرویس های نرمالی که به صورت سالیانه انجام می شوند و یا سرویس های سنگینی که برای انواع بالابر قابلیت اجرا دارد و به شکل دوره زمانی شش ماهه صورت می گیرند.
در این میان سرویس های فوق سنگینی هم قرار دارند که هر سه ماه یک بار به بررسی تمامی قطعات و نحوه عملکرد بالابر پرداخته می شود و در کنار تمامی سرویس های فوق، می توانیم به سرویس ویژه اشاره کنیم که با توجه به صلاحدید بازرس انجام می شود.
انجام تمامی سرویس های فوق نیز با توجه به نظر کارشناس مربوطه صورت می گیرد و اگر وی تشخیص دهد که یک سرویس در حال حاضر نیازی نیست که انجام شود، حتما نیاز نیست و اگر تشخیص دهد که باید سرویس های بیشتری برای بالابر نامبرده در نظر گرفته شود، نیاز است که حتما این کار انجام شود.

تعداد بازديد : 341
نظرات كاربران :
 
 
۰۹۱۲۲۶۱۳۴۱۷